serreslife

Χωρίς νίκη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι παρέμεινε ο Πανσερραϊκός που ήρθε ισόπαλος 0-0 στην έδρα του με την Αναγέννηση Καρδίτσας για την 14ηαγωνιστική της Football league.

Μια ισοπαλία που ισοδυναμεί με ήττα για τους «κόκκινους» που στα τελευταία οχτώ παιχνίδια τους έχουν συγκεντρώσει μόλις 5 βαθμούς και νιώθουν πλέον την ανάσα της επικίνδυνης ζώνης του βαθμολογικού πίνακα (είναι τέσσερις βαθμούς πάνω από τον 15ο Αιγινιακό τον οποίο αντιμετωπίζουν στο γήπεδο του την επόμενη Κυριακή). Εκτός από τη νίκη αυτό που προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι εδώ και πέντε αγωνιστικές αγνοείται και το γκολ για τους Σερραίους.

Οι αρχηγοί των ομάδων Βοσκόπουλος και Τζέκος με τους διαιτητές της αναμέτρησης

Η ομάδα είχε πετύχει γκολ στις 4 Ιανουαρίου στο 1-0 κόντρα στον Αχαρναϊκό με πέναλτι γκολ του Σάκη Κανούλα στο 23ο λεπτό. Από εκείνη τη στιγμή ο Πανσερραϊκός είναι… άσφαιρος για 517 συνεχόμενα λεπτά (χωρίς τις καθυστερήσεις στα παιχνίδια). Το γκολ είναι αυτό που δίνει τους βαθμούς και που φέρνει και τον κόσμο στο γήπεδο. Χωρίς αυτό η χαρά… αγνοείται κι αν συνεχιστεί αυτό τότε θα αγνοείται και ο… κόσμος. Το βασικό θέμα βέβαια είναι να μην αγνοείται η… ομάδα, κάτι που  δυστυχώς για τους Σερραίους φαίνεται στον αγωνιστικό χώρο. Ο Πανσερραϊκός σε αντίθεση με τα πρώτα παιχνίδια που έδωσε στο πρωτάθλημα, αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Με παίκτες που όταν βρεθούν σε φάση για γκολ κάνουν αβίαστα το λάθος ενώ και στην άμυνα διατρέχουν κινδύνους. Η προσπάθεια υπήρξε αλλά ίσως η πίεση για τη νίκη που αποτελούσε μονόδρομο δεν έφερε τα αποτελέσματα. Το σίγουρο είναι ότι η φετινή χρονιά έχει πολλές δυσκολίες για το σύλλογο. Κάποιες από αυτές μπορεί να μην είναι γνωστές στους φιλάθλους αλλά αυτό που εξακολουθούν και λένε οι άνθρωποι του Πανσερραϊκού είναι ότι αν βγει η φετινή χρονιά υπάρχουν οι προϋποθέσεις η ομάδα και την αδειοδότηση να εξασφαλίσει (πολλοί σύλλογοι θα έχουν πρόβλημα σε αυτό) και η ομάδα να κάνει καλή πορεία την επόμενη περίοδο.

Θετικό το ντεμπούτο του Ρίστιτς

Θετικό ντεμπούτο Ρίστιτς

Με καλή εμφάνιση συνδύασε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Πανσερραϊκού ο Μποριβόγιε Ρίστιτς. Ο 33χρονος Σέρβος ήταν αποτελεσματικός όταν χρειάστηκε με εξαίρεση ένα λάθος του κι έδειξε ότι με την εμπειρία του μπορεί να βοηθήσει τον Πανσερραϊκό. Η Αναγέννηση Καρδίτσας έδειξε στοιχεία καλής σκληροτράχηλης ομάδας που τα καταφέρνει πολύ καλά μακριά από την έδρα της (έχει μόλις μία ήττα και μία νίκη και τέσσερις ισοπαλίες).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Ρούτσης(55ο  Κανούλας), Φουσού(70ο  Σιάκκας), Κάκκο, Τσούτσης(68ο  Κτιστόπουλος) Τσιμίκας, Γκούρτσας.

Στον πάγκο: Μέλκας, Άντριτς, Τσελεπίδης, Γαβριηλίδης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ(Γ.Μάγγος): Πρίφτης, Τσόλελας, Μπλέντι, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Ντεμπελέ(70ο  Μπιτέλης), Ντάνκουα, Σμίλτος, Τζέκος(80ο  Ντιατά), Τσιλούλης, Χαλκιαδάκης(52ο  λ.τ Κρητικός)

Στον πάγκο: Κουτσόπουλος, Μάκια, Καραγιάννης, Τζάνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κιγιτζή(Θράκης)

ΒΟΗΘΟΙ: Εμπλιούκ(Ξάνθης), Γκιόση(Θράκης)

Κίτρινες:Καψάλης, Γκούρτσας, Στέβιτς, Κανούλας-Κρητικός, Τσιλούλης

Ο Δημήτρης Γκούρτσας διεκδικεί τη μπάλα

Το φιλμ του αγώνα:

3ο Σουτ του Κάκκο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

9ο Σέντρα του Γκανέζου Ντάνκουα, κεφαλιά του Τζέκου, μπλόκαρε τη μπάλα ο Ρίστιτς.

14ο  Σέντρα του Τσούτση, ο Τσιμίκας έκανε την προβολή αλλά ο Πρίφτης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

15ο  Ο Τσούτσης έδωσε πάσα στον Ρούτση που βρισκόταν μόνος στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, το σουτ που έκανε πέρασε απελπιστικά άουτ.

16ο Σουτ του Τζέκου, ο Ρίστιτς μπλόκαρε την μπάλα.

21ο  Εκτέλεση κόρνερ του Κάκκο, ο Τσούτσης έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

22ο  Ωραία κίνηση του Ιωαννίδη, το σουτ όμως που επιχείρησε ο έμπειρος παίκτης δεν ανησύχησε τον Πρίφτη.

34ο  Σέντρα από τον Ντάνκουα, ο Μπλέντι από καλή θέση δεν κατάφερε να κάνει το σουτ, ο Χαλκιαδάκης το έκανε, οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού όμως έδιωξαν τη μπάλα

39ο Εξαιρετική πάσα του Γκούρτσα στον Ρούτση που βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι, έπεσε ο Πρίφτης στη δεξιά του γωνιά και έδιωξε τη μπάλα, ο Κάκκο πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Καρδίτσας είπε πάλι «όχι». 43ο  Ο Γκούρτσας έκανε προσπάθεια μέσα στην περιοχή, δέχθηκε  μαρκάρισμα, έπεσε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής του έδειξε κίτρινη κάρτα για θέατρο.

58ο Σουτ από τον Ντάνκουα έξω από την περιοχή, ωραία επέμβαση από τον Ρίστιτς.

67ο Σουτ του Κάκκο, η μπάλα άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι.

79ο Ο Τσιμίκας βρήκε τον Κτιστόπουλο, αυτός έδωσε στον Γκούρτσα που έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Πρίφτης, πλασέ από τον Κανούλα ο Πρίφτης μπλόκαρε τη μπάλα.

Ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του έμεινε ο Παναγιώτης Διλμπέρης

Παναγιώτης Διλμπέρης: «Απολαμβάνω την εμπιστοσύνη της διοίκησης»

Ικανοποιημένος από την προσπάθεια της ομάδας του δήλωσε ο Παναγιώτης Διλμπέρης στη συνέντευξη τύπου που τόνισε ότι απολαμβάνει αυτή τη στιγμή την εμπιστοσύνη της διοίκησης και των παικτών του. Ο 42χρονος προπονητής είπε:

«Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Δεν υστέρησαν σε πάθος, δύναμη και προσπάθειες. Είχαμε τις κλασσικότερες των ευκαιριών συν κάποιες προϋποθέσεις ακόμη, αλλά δυστυχώς δεν ήρθε το γκολ. Είμαστε πιεσμένοι σίγουρα και θέλουμε να επανέλθουμε γρήγορα στα τελικά αποτελέσματα. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στο γκολ, μας λείπει το καθαρό μυαλό, αλλά είναι θέμα δουλειάς. Καταλαβαίνετε πως δεν μπορούμε να κάνουμε 15 τελικές σε ένα πρωτάθλημα όπως η Football League. Δεν είμαστε ούτε Άρης, ούτε ΟΦΗ. Σήμερα είχαμε δύο ομάδες, από τις οποίες η μία έκανε ευκαιρίες και η άλλη προσπαθούσε απλά να απειλήσει από μακριά», ενώ για την δική του θέση και το αν αισθάνεται πίεση στον πάγκο είπε: «Ο προπονητής είναι πάντα με μία βαλίτσα στο χέρι. Έχω μιλήσει πάντως με την διοίκηση και τους παίκτες, απολαμβάνω την εμπιστοσύνη τους και συνεχίζουμε».

Ο Σάββας Μουδούρογλου στο γήπεδο με τον Χρήστο Κοράκη

Ο Σάββας Μουδούρογλου στο γήπεδο

Μαζί με τον Χρήστο Κοράκη παρακολούθησε το παιχνίδι του Πανσερραϊκού με την Αναγέννηση Καρδίτσας ο  Σάββας Μουδούρογλου Ο 25χρονος επιθετικός αποχώρησε πέρυσι από τον Πανθρακικό και έχει δικαίωμα μεταγραφής ως το πρώτο 10ήμερο του Φεβρουαρίου. Ο Δραμινός ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε την περίοδο 2010-11 με τον Εορδαϊκό στη Γ εθνική (20 συμμετοχές 2 γκολ), την επόμενη περίοδο στη Νίκη Βόλου και τον Ιανουάριο του 2013 πήγε στη Δόξα Δράμας. Στους «μαυραετούς» αγωνίστηκε σε τρία πρωταθλήματα (δύο Β κι ένα Γ εθνικής) με 43 συμμετοχές και εννέα γκολ. Την περίοδο 2015-16 αγωνίστηκε με τον Πανθρακικό στην Α εθνική (9 συμμετοχές κι ένα γκολ στο 6-1 με τον Παναθηναϊκό).

Θετικό χαρακτήρισε το βαθμό για την ομάδα του ο Γιάννης Μάγγος

Γιάννης Μάγγος: «Δίκαιο το αποτέλεσμα»

Ο προπονητής της Αναγέννησης Καρδίτσας Γιάννης Μάγγος είπε:

«Έγινε ένα πολύ καλό ματς σήμερα, σε μία ιστορική έδρα, με μία καλή ομάδα που έχει και παραστάσεις Α΄ Εθνικής. Θεωρώ πως ανταπεξήλθαμε πολύ καλά, το αποτέλεσμα είναι δίκαιο και μάλιστα ήμασταν και καλύτεροι στα σημεία. Σίγουρα παίξαμε με πίεση για το αποτέλεσμα και οι δύο, αλλά χωρίς αμφιβολία όταν παίζεις εντός έδρας η πίεση είναι μεγαλύτερη».

Φωτογραφίες: Τσούτσας Λάσκαρης

Πηγή: ΕΡΑ ΣΕΡΡΩΝ - Συντάκτης: Βασίλης Αναστασιάδης

• Πανσερραϊκός: «Λουκέτο» στο γήπεδο Το γήπεδο των Σερρών θα κλείσει επ’ αόριστον και πλέον αναζητείται λύση για το επερχόμενο ματς του Πανσερραϊκού με τον Αρη και όχι μόνο. Ραγδαίες είναι οι εξ...