Η διοργάνωση που έγινε θεσμός ταξιδεύει στην Μακεδονία, αποβιβάζεται στις Σέρρες, και σας προσκαλεί σε μία μοναδική γιορτή γεύσεων, παράδοσης, μουσικής και πολιτισμού στην καρδιά της πόλης, στην Πλατεία Ελευθερίας!

Τοπικά προϊόντα και γεύσεις Ελλάδας ”, μετά από 29 επιτυχημένες διοργανώσεις στην Αθήνα, την Θεσσαλονίκη, τον Πειραιά, την Πάτρα, την Λάρισα και τον Βόλο, καταφθάνει για πρώτη φορά στις Σέρρες και υπόσχεται ένα πλούσιο ταξίδι στις γεύσεις και την παράδοση του τόπου μας.

Η διοργάνωση που έγινε θεσμός ταξιδεύει στην Μακεδονία, αποβιβάζεται στις Σέρρες, και σας προσκαλεί σε μία μοναδική γιορτή γεύσεων, παράδοσης, μουσικής και πολιτισμού στην καρδιά της πόλης, στην Κεντρική Πλατεία!

Μικροί παραγωγοί και οικογενειακές επιχειρήσεις από κάθε γωνιά της Κρητικής γης αλλά και από πολλές άλλες περιοχές της χώρας θα είναι εκεί, φέρνοντας μαζί τους τα αγνά, τοπικά προϊόντα που παράγουν για να εμπλουτίσουν το τραπέζι των πολιτών των Σερρών και της Μακεδονίας γενικότερα, με επιλογές μοναδικής διατροφικής αξίας.

Για 9 ημέρες, επισκέπτες και φίλοι της παράδοσης και της γαστρονομίας θα έχουν την ευκαιρία να γευτούν και να προμηθευτούν απευθείας αυθεντικές γεύσεις, ζυμωμένες με το μεράκι, καμωμένες απ’ τον μόχθο και την αγάπη των παραγωγών, να γνωρίσουν τον πολιτισμό και την ιστορία πίσω από τα παραδοσιακά προϊόντα και να απολαύσουν αλησμόνητες εμπειρίες που έχουν σαγηνεύσει το κοινό σε ολόκληρη την Ελλάδα και σε πολλές γωνιές του κόσμου!

Από το αγνό παρθένο Κρητικό ελαιόλαδο, τις ελιές, τα παραδοσιακά τυροκομικά και γαλακτοκομικά προϊόντα, την τσικουδιά, το ρακόμελο και το κρασί ως το μέλι και τα προϊόντα μελιού, βασιλικό πολτό και γύρη, τα παξιμάδια και τα ντακάκια, κριτσίνια και κουλουράκια, αλόη, βότανα κ.α

Μεταξύ των προϊόντων επίσης είναι παραδοσιακά ζυμαρικά, υπερτροφές και σταφίδες, ξηροί και καραμελωμένοι καρποί, φιστίκια Αιγίνης και ξηροί καρποί, φυστικοβούτυρο και πραλίνες φιστικιού καθώς και σάλτσες, γλυκά του κουταλιού, ζαχαρώδη προϊόντα, μαρμελάδες, ταχίνι, λουκουμάδες και λουκούμια, χαλβάς, τουλουμπάκια και τρίγωνα Πανοράματος!
✨ Εκτός από τις γεύσεις, οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν και προϊόντα περιποίησης και φροντίδας όπως φυσικά καλλυντικά.
Μια μικρογραφία των θησαυρών του τόπου μας σας περιμένει!

Παράλληλα με την λειτουργία των εκθεσιακών περιπτέρων, η έκθεση αποτελεί ένα ζωντανό πολιτισμικό ταξίδι, με πλούσιες καθημερινές μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις.
Οι παράλληλες πολιτιστικές εκδηλώσεις αποτελούν σημείο αναφοράς για τις διοργανώσεις , με εκατοντάδες χορευτές να εμπλουτίζουν κάθε φορά την έκθεση με βήματα παράδοσης και λαϊκά παραδοσιακά ακούσματα!

Το αντάμωμα με την παράδοση και τον πλούτο του τόπου μας συνεχίζεται…

Η 30η Έκθεση θα ανοίξει τις πύλες της για το κοινό στις 10:00 το πρωί της Πέμπτης 10 Νοεμβρίου και θα παραμείνει ανοιχτή έως και την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου στις 9:30 το βράδυ.

Η είσοδος στην Έκθεση και στις εκδηλώσεις είναι ελεύθερη προς όλους.

Παρακάτω ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα των πολιτιστικών εκδηλώσεων που πλαισιώνουν την 30η διοργάνωση.
___________
Πληροφορίες:
Η 30η Έκθεση θα ανοίξει τις πύλες της για το κοινό στις 10:00 το πρωί της Πέμπτης 10 Νοεμβρίου και θα παραμείνει ανοιχτή έως και την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου στις 9:30 το βράδυ.
Σέρρες: Κεντρική Πλατεία
Τo ωράριο λειτουργίας για όλες τις ημέρες θα είναι από τις 10:00 το πρωί έως και τις 9:30 το βράδυ.
Η είσοδος στην Έκθεση και στις εκδηλώσεις είναι ελεύθερη προς όλους.
Με το καλό να ανταμώσουμε. Να είστε όλοι εκεί!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
___________
ΠΕΜΠΤΗ 10 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
18:45
Το Χορευτικό τμήμα της Κρητικής Αδελφότητας Νόμου Σερρών “Το Αρκάδι”, θα μας παρουσιάσει χορούς της Λεβεντογέννας Κρήτης.
Πρόεδρος: Φραγγεδάκης Αντώνης.
Χοροδιδάσκαλος: Ομηριάδης Ηλίας.
19:00
ΤΕΛΕΤΗ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
Τα Εγκαίνια της Έκθεσης θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, παρουσία επισήμων και επισκεπτών. Την Τελετή των Εγκαινίων θα συνοδεύσει Κρητικό χορευτικό τμήμα της Κρητικής Αδελφότητας Νόμου Σερρών “Το Αρκάδι”, και θα μας παρουσιάσει χορούς της Λεβεντογέννας Κρήτης.
Πρόεδρος: Φραγγεδάκης Αντώνης.
Χοροδιδάσκαλος: Ομηριάδης Ηλίας.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
20:00
Ο Λαογραφικός Όμιλος Βλάχων και Φίλων “Λαϊλιάς”, Νόμου Σερρών θα μας παρουσιάσει Βλάχικους και Μακεδονίτικους χορούς.
Πρόεδρος: Σιαπαρδάνης Κωνσταντίνος.
Χοροδιδάσκαλοι: Κώτσια Ευαγγελία, Πάντσιου Δήμητρα, Τερζής Βασίλειος.
20:30
Ο Σύλλογος Εβριτών Νόμου Σερρών θα μας, παρουσιάσει χορούς ευρύτερης περιοχής του Έβρου.
Πρόεδρος: Καραθανάσης Θανάσης
Χοροδιδάσκαλος: Τερζής Βασίλειος.

ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
12:30
Ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Σερρών “Οι Λέοντες”, θα μας παρουσιάσει Νησιώτικους χορούς.
Πρόεδρος: Πάντσιος Παναγιώτης.
Χοροδιδάσκαλος: Φαρμάκη Κική.
13:00
Η Χορευτική Ομάδα Πρόβατα, θα μας παρουσιάσει Θρακιώτικους χορούς.
Πρόεδρος: Πάντσιος Παναγιώτης.
Χοροδιδάσκαλος: Φαρμάκη Κική.
13:30
Οι Chef Γιανχουστίδης Δημήτρης, Mιχαηλίδου Σταυρού, Τζαβαλά Έλσα Συμεντεριάδης Αντώνης, θα παρουσιάσουν παραδοσιακές συνταγές από τον γαστρονομικό πλούτο της Κρητικής Γης, σε ένα συλλογικό μαγείρεμα ανοιχτό προς όλους.
17:00
Ο Πολιτιστικός και Αθλητικός Σύλλογος Ελαιώνα, θα μας παρουσιάσει χορούς του Ορεινού όγκου Λαϊλιά.
Πρόεδρος: Βλάχος Σπύρος.
Χοροδιδάσκαλος: Κοταμπάσης Γεώργιος.
17:30
Ο Ποντιακός Λαογραφικός Σύλλογος Λευκώνα “Ο Πόντος”, θα μας παρουσιάσει χορούς του Πόντου. (Παιδικό τμήμα)
Πρόεδρος και Χοροδιδάσκαλος: Φωτιάδης Νικόλαος.
18:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μικρασιατών & Κατοίκων Αγίου Ιωάννη Σερρών “Αλησμόνητες Πατρίδες”, θα παρουσιάσει Μικρασιάτικους χορούς.
Πρόεδρος: Άτσαλος Πέτρος.
Χοροδιδάσκαλος: Ανατολάκη Ματένια.
18:30
Ο Ποντιακός Λαογραφικός Σύλλογος Λευκώνα “ Ο Πόντος”, θα μας παρουσιάσει χορούς του Πόντου. (Τμήμα Ενηλίκων).
Πρόεδρος και Χοροδιδάσκαλος: Φωτιάδης Νικόλαος.
19:00
Ο Σύλλογος Βλάχων Νόμου Σερρών “Γεωργάκης Ολύμπιος”, θα μας παρουσιάσει Βλάχικους χορούς του Νόμου Σερρών.
Πρόεδρος: Βέρρου Στεργιανή.
Χοροδιδάσκαλος: Βάκουλης Στέργιος.
19:30
Ο Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Παλαιοκάστρου Σερρών “Ο Άγιος Δημήτριος”, θα μας παρουσιάσει Ντόπιους Σερραϊκούς χορούς (Περιοχή Σιντικής).
Πρόεδρος: Βαράσης Κωνσταντίνος.
Χοροδιδάσκαλος: Ηλιοπούλου Σταλακτή.
20:00
Ο Εκπολιτιστικός & Εξωραϊστικός Σύλλογος Κάτω Καμήλας Σερρών, θα μας παρουσιάσει χορούς της Δυτικής Μακεδονίας.
Πρόεδρος και Χοροδιδάσκαλος Ηλιοπούλου Σταλακτή.
20:30
Ο Σύλλογος Γυναικών Νιγρίτας “Η Γερακίνα”, θα μας παρουσιάσει Ντόπιους Σερραϊκούς χορούς. (Περιοχής Βισαλτίας)

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
11:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Πνεύματος Σερρών, θα μας παρουσιάσει Τοπικούς χορούς του Αγίου Πνεύματος.
Πρόεδρος: Κωτσούλας Αθανάσιος.
Χοροδιδάσκαλοι: Οικονόμου Στέλλα, Βάκουλης Στέργιος.
11:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ποντίων Μπάφρας “Ηλίας Πάνου”, θα μας παρουσιάσει χορούς του Πόντου.
Πρόεδρος: Χατζησαββίδης Παύλος.
Χοροδιδάσκαλος: Χατζηθεοδωρίδης Πλάτων.
12:00
Η Θρακική Εστία Νόμου Σερρών, θα μας παρουσιάσει χορούς της Ενιαίας Θράκης.
Πρόεδρος: Ευσταθοπούλου Ανθούλα.
Χοροδιδάσκαλοι: Ανατολάκη Ματένια, Ομηριάδης Ηλίας.
12:30
Ο Pastry Chef Μπούζουρας Θεόδωρος, θα μας δημιουργήσει αρτοσκευάσματα με Φύλλο Βηρυτού και Κρητικά Προϊόντα, με τους Chef Γιανχουστίδη Δημήτριο, Μιχαηλίδου Σταυρού και Συμεντεριάδη Αντώνη.
17:00
Ο Σύλλογος Γυναικών Άνω Μητρουσίου “Η Δήμητρα”, θα μας παρουσιάσει Τοπικούς Θρακιώτικους χορούς – Προσφυγικούς από την Ανατολική Θράκη.
Πρόεδρος: Ράδογλου Καίτη.
Χοροδιδάσκαλος: Ηλιοπούλου Σταλακτή.
17:30
Ο Εκπολιτιστικός Όμιλος Καλών Δέντρων Σερρών, θα μας παρουσιάσει χορούς από την Δυτική Θράκη.
Πρόεδρος: Καλογεράκη Ελένη.
Χοροδιδάσκαλος: Ηλιοπούλου Σταλακτή
18:00
Ο Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Χριστού, θα μας παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Θεοδωρίδου Ελένη.
Χοροδιδάσκαλος: Ομηριάδης Ηλίας.
18:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Θρακών Σκουτάρεως, θα μας παρουσιάσει χορούς από την Θράκη.
Πρόεδρος: Χατζηφωτάκη Βασιλική.
Χοροδιδάσκαλος: Ηλιοπούλου Σταλακτή.
19:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Οινούσσας, θα μας παρουσιάσει Σερραϊκούς χορούς.
Πρόεδρος: Πανταζής Ιωάννης.
Χοροδιδάσκαλος: Ηλιοπούλου Σταλακτή.
19:30
Ο Πανηπειρωτικός Σύλλογος Νομού Σερρών, θα μας παρουσιάσει χορούς της Ηπείρου.
Πρόεδρος: Σίσκας Κωνσταντίνος.
Χοροδιδάσκαλος: Βάκουλης Στέργιος.
20:00
Η Αδελφότητα Μικρασιατών Νομού Σερρών “Ο Άγιος Πολύκαρπος”, θα μας παρουσιάσει χορούς της Μικράς Ασίας.
Πρόεδρος: Κοτζάογλου Σωκράτης.
Χοροδιδάσκαλος: Κώτσια Ευαγγελία.

ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
20:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Εμμανουήλ Παπά, θα μας παρουσιάσει χορούς των Νταρνακοχωρίων.
Πρόεδρος: Ματάκου Πιένκος Εύα.
Χοροδιδάσκαλος: Οικονόμου Στέλλα.
20:30
Ο Σύλλογος Ποντίων Σιντικής “ Οι Κομνηνοί”, θα μας παρουσιάσει χορούς του Πόντου
Πρόεδρος: Αναστασιάδου Συμούλα.
Χοροδιδάσκαλος: Καρακασίδης Σάββας.

ΤΡΙΤΗ 15 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
19:00
Η Ελληνική Ακαδημία Αρχιμαγείρων και ο Chef Αντωνιάδης Ηλίας, θα μας μαγειρέψει Μακαρούνια Σκιουφιχτά.
Πρόεδρος: Νικητάκης Νικήτας.
20:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Πεντάπολης “Το Σαρμουσακλί”, θα μας παρουσιάσει χορούς της Δυτικής Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Βάσιος Παναγιώτης.
Χοροδιδάσκαλος: Οικονόμου Στέλλα.

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
17:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Δραβήσκου, θα μας παρουσιάσει χορούς από τα παράλια της Μικράς Ασίας.
Πρόεδρος Αθανασακης Αθανάσιος.
Χοροδιδασκαλος: Κονακλή Πασχαλία.
17:30
Ο Σύλλογος Βλάχων Σιδηροκάστρου, θα μας παρουσιάσει Βλάχικους χορούς.
Πρόεδρος: Χαλίλη Σύρμω.
Χοροδιδάσκαλος: Κασελούρης Αθανάσιος.
18:00
Το Εργαστήρι Λαογραφικών Μελετών και Παραδοσιακών Χορών ο “Πύρρος”, θα μας παρουσιάσει χορούς της Ηπείρου.
Πρόεδρος και Χοροδιδάσκαλος: Κασελούρης Αθανάσιος.
18:30
Ο Εκπολιτιστικος Συλλογος Τουμπας, θα μας παρουσιάσει ντόπιους χορούς της περιοχής των Σερρών.
Πρόεδρος: Ντώνα Μαρια.
Χοροδιδάσκαλος: Κουρουμπατζιάκη Βασιλική.
19:00
Ο Μικρασιατικός Σύλλογος Κωνσταντινάτου “Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος”, θα μας παρουσιάσει Μικρασιάτικους χορούς.
Πρόεδρος: Παπαδόπουλου Άννα.
Χοροδιδάσκαλος: Γκόγκος Ιωάννης.
19:30
Ο Σύλλογος Ποντίων Επταμύλων Νομού Σερρών “Οι Ακρίτες”, θα μας παρουσιάσει χορούς του Πόντου.
Πρόεδρος: Καρυπίδης Παύλος.
Χοροδιδάσκαλος: Λαμπριανίδης Κωνσταντίνος.

ΠΕΜΠΤΗ 17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
19:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Κοιμήσεως “Εστία”, θα μας παρουσιάσει χορούς της Θράκης.
Πρόεδρος: Γογάνη Σοφία.
Χοροδιδάσκαλος: Οικονόμου Στέλλα.
19:30
Ο Σύλλογος Ποντίων Παφραίων Σιντικής “Η Πάφρα”, θα μας παρουσιάσει χορούς του Πόντου.
Πρόεδρος: Τσιγγέλας Οδυσσέας.
Χοροδιδάσκαλος: Κουρουτζίδης Παναγιώτης.
20:00
Ο Πολιτιστικός & Λαογραφικός Σύλλογος Ποντίων Νόμου Σερρών “Η Εύξεινος Λέσχη”, θα μας παρουσιάσει χορούς του Πόντου.
Πρόεδρος: Γεωργιάδου Αικατερίνη.
Χοροδιδάσκαλος Κουρουτζίδης Παναγιώτης.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
19:00
Ο Πολιτιστικός & Αθλητικός Σύλλογος Στρυμονικού “Στρυμών”, θα μας παρουσιάσει χορούς της Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Παρασιάδης Γρηγόρης.
Χοροδιδάσκαλος: Κασελούρης Αθανάσιος.
19:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Γυναικών Προβατά, θα μας παρουσιάσει χορούς της Θράκης.
Πρόεδρος: Κοτζαδάμ Ελένη.
Χοροδιδάσκαλος: Κασελούρης Αθανάσιος.
20:00
Το Χορευτικό τμήμα της Κρητικής Αδελφότητας Νόμου Σερρών “Το Αρκάδι”, θα μας παρουσιάσει χορούς της Λεβεντογέννας Κρήτης.
Πρόεδρος: Φραγγεδάκης Αντώνης.

Από 10 Νοεμβρίου έως 18 Νοεμβρίου 2022.
Υπεύθυνος Πολιτιστικών Εκδηλώσεων: Γιανχουστίδης Δημήτριος

H Έκθεση “Κρήτη Η Μεγάλη Συνάντηση: Τοπικά προϊόντα και γεύσεις Ελλάδας” ενσαρκώνει έναν εναλλακτικό τρόπο διάθεσης και προώθησης των τοπικών προϊόντων και αποτελεί έναν χώρο συνάντησης μικρών παραγωγών και επιχειρήσεων από όλη την Ελλάδα, με ξεχωριστά παραδοσιακά προϊόντα.
Γευτείτε, κεραστείτε, συνομιλήστε απευθείας με τους παραγωγούς, ενημερωθείτε για τα ωφέλιμα συστατικά και προμηθευτείτε απευθείας τα προϊόντα σας.
Γνωρίστε εμπόρους, παραγωγούς και πιθανούς συνεργάτες για την επιχείρηση σας και στηρίξτε έμπρακτα την ελληνική δράση και επιχειρηματικότητα.

Διαβάστε επίσης:


Who's Online

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται την ιστοσελίδα μας 449 επισκέπτες