serreslife

Ο αγωνιστικός κατήφορος του Πανσερραϊκού συνεχίστηκε και στην 14ηαγωνιστική του πρωταθλήματος με τους «κόκκινους» να γνωρίζουν εντός έδρας ήττα από τον Εργοτέλη με 1-0 και να «βυθίζονται» ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα.

Η ήττα από τον Εργοτέλη έφερε και την παραίτηση του Περικλή Αμανατίδη(«μύλος» με τις ανακοινώσεις της ΠΑΕ) κι έτσι ο Πανσερραϊκός βρίσκεται (;) σε αναζήτηση προπονητή πριν τον «γολγοθά» του προγράμματος που ακολουθεί με Παναχαϊκή (εκτός), Άρη (εντός), Δόξα (εκτός) και ΟΦΗ (εκτός).  Ο Πανσερραϊκός που έχει 12 βαθμούς, όσες δηλαδή και οι μεταγραφές της ομάδας σε αυτήν την περίοδο.

Οι… γηπεδούχοι φορούσαν κίτρινα;

Αν κάποιος άγνωστος επισκεπτόταν σήμερα το Δημοτικό γήπεδο Σερρών θα νόμιζε ότι οι γηπεδούχοι φορούσαν «κίτρινα» κι αυτό γιατί ο Πανσερραϊκός με λάθος στρατηγική, με παίκτες χωρίς πάθος και σθένος έδωσε τη δυνατότητα στον Εργοτέλη να πάρει τα ηνία του αγώνα. Μπορεί οι Σερραίοι να έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Δημήτρη Γκούρτσα στο 23ο οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν με ευκαιρία του Νίκο Σταματάκου δύο λεπτά αργότερα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα γκολ του Ναζίμ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Παθητικό ρόλο οι… γηπεδούχοι

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας, ο αγώνας παιζόταν κυρίως στο δεύτερο μισό του γηπέδου και προς την εστία του Πανσερραϊκού με τους Σερραίους να περιμένουν τον Εργοτέλη στην άμυνα τους και να ελπίζουν σε αντεπιθέσεις γνωρίζοντας ότι η ομάδα της Κρήτης έχει κενά στην άμυνα (βέβαια στα τελευταία παιχνίδια το έχει βελτιώσει αυτό).

Ο Εργοτέλης έβγαλε ενέργεια, έδειξε ότι είναι μια «καλοδουλεμένη» ομάδα, μπλόκαρε τον Πανσερραϊκό κι έκανε το παιχνίδι του. Βέβαια η ομάδα του Τάκη Γκώνια έχει το πλεονέκτημα της συνοχής με μόνο ένα νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα της σε αντίθεση με τον Πανσερραϊκό που είχε έξι (Πολίτης,ΟρφανίδηςΡούσσοςΑναστασόπουλοςΝαζίμ και Κρητικός). Έτσι οι φιλοξενούμενοι είχαν περίπου δέκα τελικές και απείλησαν με τους Κάιπερς, Μπάτζιο, Σταμόπουλο, Ροβίθη και Μπούζα. Ο Πανσερραϊκός απάντησε με δύο καλές ευκαιρίες του Κώστα Δούμτσιου  με τον Σερραίο επιθετικό να απειλεί στο 74ο με κεφαλιά και στο 75ο με σουτ σε τετ-α-τετ αλλά ο τερματοφύλακας Λαδάς δεν τον επέτρεψε να πανηγυρίσει γκολ. Αυτό το κατάφερε στο 88ο ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος ο Βέλγος Ούγκο Κάιπερς που με σουτ έκανε το 0-1 κι έφτασε τα εννέα γκολ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Αμανατίδης): Πολίτης, Ορφανίδης, Ιωαννίδης, Ρούσσος, Τσελεπίδης, Ναζίμ, Αναστασόπουλος(63ο  Δούμτσιος), Τσιμίκας, Πόζογλου(46ο  Κάκκο), Κρητικός(68ο Ρούτσης), Γκούρτσας

Στον πάγκο: Ρίστιτς, Ποζατζίδης, Σιάκκας, Εν’Νόμο

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ(Τ.Γκώνιας): Λαδάς, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σταμόπουλος, Νικολακάκης, Βογιατζής(61ο  Μπουρσέλης), Μπούζας, Μπουτσάκης(76οΑγγελόπουλος), Έφορντ(57ο  Ροβίθης), Σταματάκος, Κάϊπερς

Στον πάγκο: Κατσιμήτρος, Πάτας, Ιατρούδης, Τσέλιος Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας) Βοηθοί: Κεσίσογλου (Πέλλας), Νταβέλας (Μακεδονίας)

«Αποσύρθηκε» η παραίτηση

Ο Πανσερραϊκός γνώρισε «ήττα» και στο… τρίτο ημίχρονο του αγώνα αφού αν κι αρχικά η ΠΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ανέφερε ότι η παραίτηση έγινε δεκτή, μετά από λίγα λεπτά στον ίδιο χώρο, στο επίσημο σάιτ της ΠΑΕ με νέα ανακοίνωση ανέφερε ότι δεν έγινε δεκτή!!! Βέβαια στη συνέχεια «εξαφανίστηκε» και η δεύτερη ανακοίνωση!!!

Η πρώτη ανακοίνωση ανέφερε:

«Η ΠΑΕ Πανσερραϊκός έκανε δεκτή πριν λίγο την παραίτηση που υπέβαλε ο προπονητής της ομάδας Περικλής Αμανατίδης και ο βοηθός του Σήφης Μωϋσίδης. Θα θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε για τον επαγγελματισμό τους και την αυτοθυσία τους ερχόμενοι στην ομάδα σε μια πολύ δύσκολη καμπή της. Τους ευχόμαστε τα καλύτερα σε επαγγελματικό αλλά πρώτιστα σε προσωπικό επίπεδο».

Στη δεύτερη ανακοίνωση τα… πράγματα άλλαξαν:

«Η διοίκηση ενημερώνει ότι δεν κάνει δεκτή την παραίτηση του κ. Αμανατίδη. Θα υπάρξουν σύντομα εξελίξεις και θα σας κρατήσουμε ενήμερους».

Οι δηλώσεις του Περικλή Αμανατίδη

Ο Περικλής Αμανατίδης μετά το τέλος του αγώνα υπέβαλε την παραίτηση του λέγοντας στη συνέντευξη τύπου τα παρακάτω:

«Στους νέους παίκτες πρέπει να δοθεί χρόνος ενσωμάτωσης, είναι ταλαντούχοι, έχουν παίξει όλοι στην Σούπερ Λίγκ, είναι επιτυχία που ήρθαν στην ομάδα μας να βοηθήσουν. Δεν είναι καλό να δημιουργείται στην ομάδα τεχνητή ένταση. Το κλίμα στα αποδυτήρια είναι καλό, οι παίκτες οι περισσότεροι είναι νέα παιδιά κάτω των 23 ετών, πρέπει να τους πιστέψετε γιατί το αξίζουν. Να τους πιστέψει κι ο κόσμος. Είναι αυτοί που θα δώσουν την μάχη μέχρι τέλος και νομίζω πως η ομάδα θα σωθεί. Στον Πανσερραϊκό διαφωνώ με κάθε είδους εσωστρέφεια. Αυτό το έχει η ομάδα με μία αλληλουχία γεγονότων.  Αδικήθηκε ο Πανσερραϊκός, αλλά δεν χρειάζεται κλάμα για αυτό. Οργάνωση χρειάζεται και θωράκιση. Το καλοκαίρι έβαλα πλάτη γιατί την χρειαζόταν, είναι καλό όμως μερικές στιγμές όταν δεν υπάρχει εξέλιξη να ξέρεις να βάζεις ένα τέλος. Νομίζω και για την ομάδα θα είναι καλή η εξέλιξη, με νέο υλικό, να βρει κάτι άλλο να προχωρήσει. Αυτή πιστεύω πως είναι μία απόφαση όχι εν θερμώ, αλλά είναι μία απόφαση που αισθάνομαι ότι πρέπει για να βοηθηθεί η ομάδα. Θα αλλάξει κάτι και για την ομάδα και για εμένα. Έχω ήδη ενημερώσει τον πρόεδρο και νομίζω ότι θα πρέπει να χαραχθεί μία καινούργια ημέρα. Έχουμε όλοι μία διαδρομή και δεν επιτρέπω να με ακυρώσει κανείς. Είμαι αυτός που είμαι. Θα προχωρήσουμε όλοι, υπάρχει επόμενη ημέρα για όλους. Συνεχίζω να πιστεύω αυτό που είχα πει, πως ο Πανσερραϊκός με ή χωρίς εμένα θα σωθεί. Το πιστεύω και το θέλω».

Για τους λόγους που η ομάδα έφτασε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας είπε: «Συγκυριακά είναι πίσω. Οι περισσότεροι ξέρουν πόσα παιχνίδια ήταν καλύτερη η ομάδα και δεν τα πήρε. Σήμερα ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι. Χάσαμε και οι δύο ευκαιρίες. Αυτή είναι η αλήθεια. Ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι. Λόγω των συγκυριών έμεινε πίσω, αλλά νομίζω πως προλαβαίνει να σηκώσει κεφάλι. Έπρεπε να γίνει μία αλλαγή. Θα ξημερώσει μία άλλη ημέρα».

Πηγή: ΕΡΑ ΣΕΡΡΩΝ - Συντάκτης: Βασίλης Αναστασιάδης

• Πανσερραϊκός: «Λουκέτο» στο γήπεδο Το γήπεδο των Σερρών θα κλείσει επ’ αόριστον και πλέον αναζητείται λύση για το επερχόμενο ματς του Πανσερραϊκού με τον Αρη και όχι μόνο. Ραγδαίες είναι οι εξ...